Latvijas zirgaudzētāju biedrība
87532

Rikšotāju zirgu sacensības Robežnieku pagastā
21.08.2018


Līdzās pārējiem zirgu sporta veidiem turpinās arī rikšotāju zirgu sacensību sezona Latvijā. 18.augusta pēcpusdienā rikšotāju sacensības notika Krāslavas novada Robežnieku pagastā, kur varēja vērot septiņus pamatbraucienus un finālbraucienu, kurā piedalījās dienas četri spēcīgākie zirgi. Dalībnieki bija ieradušies no sešiem Latvijas novadiem (Ciblas, Ludzas, Dagdas, Krāslavas, Rēzeknes un Gulbenes), un viņi piedalījās sacensībās ar Amerikas, Krievijas, Francijas, Orlova un Latgales rikšotāju zirgu šķirnēm. Distances garums visos braucienos bija 1600 m. Sacensības atklāja Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, sveicot dalībniekus un novēlot viņiem veiksmi (pielikumā apsveikuma teksts). 

Lai arī skrejceļa pamats bija “pasmags” vietām dziļo smilšu dēļ un daudzo akmeņu dēļ, ātrumi uz trases bija diezgan iespaidīgi. Ātrāko dienas laiku uzrādīja Ilona Malahova ar Latvijā audzēto Amerikas rikšotāju šķirnes ķēvi Salamandra (Rikšotāju braucēju sporta klubs Pegazs, kas ir Latvijas Zirgaudzētāju biedrības biedrs), un tas bija 2.07,53 min. Šo laika rekordu Robežniekos todien tā arī neviens vairs neuzlaboja. Zirgi bija labi sagatavoti sacensībām, jo braucēji braucienu laikos turējās cieši viens otram līdzās visu braucienu laikā.  Finālam klasificējās četras rikšotāju braucējas no četriem dažādiem Latvijas novadiem – Ilona Malahova ar zirgu Salamandra (Ludzas novads), Sandra Soikāne (RBSK Pegazs, Ciblas novads) ar Amerikas rikšotāju šķirnes kastrātu Victory Boy T.G (pamatbraucienā uzrādīja laika rez. 2.07,82 min), Tatjana Avdejonoka (Dagdas novads) ar Krievijas rikšotāju šķirnes kastrātu Leopardas (2.09,61 min) un Inese Berga (Gulbenes novads) ar Amerikas rikšotāju šķirnes kastrātu Taris Augustinu (2.10,81 min). Jau no pašiem pirmajiem starta metriem varēja saprast, ka meitenes viņa otrai nepadosies, un tā arī bija, jo visa brauciena laikā viena otrai “ elpoja pakausī”. Līdz pēdējais finiša taisnes līderpozīcijas noturēja I.Malahova, taču kā Sandra pati atzina, ka viņas zirgam pieauga kājas un viņš izrāvās vadībā finiša taisnē  un uzvarēja finālbraucienu, izcīnīdams Krāslavas novada kausa 1.vietu, uzrādot laika rezultātu 2.08,48 min, 2.vietā ierindojās  I.Malahova un uzrādīja laika rezultātu  2.09,10 min, I.Berga – 2.09,59 min un T.Avdejonoka – 2.09,78 min. Lūk cik tuvu viņas bija viena otrai. 

Šis sacensības bija labs piemērs visu rikšotāju sacensību organizatoriem, ka ne vienmēr viss notiek kā plānots. Jo pirmo reizi kopš sacensību atjaunošanas 2005.gadā notika braucēju sadursme ar divričiem. Lai arī tas nenotika traucoties lielā ātrumā, sekas bija, ka abi braucēji izkrita no divričiem un viens no zirgiem sāka riņķot pa sacensību apli līdz to izdevās noķert. Lai arī nopietnas traumas netika gūtas, tāpat sasitumi bija un pabūt zem divričiem nav tā patīkamākā lieta. Līdz ar to sacensību organizatoriem vajadzētu būt iejūtīgākiem un nodrošināt  nepieciešamo palīdzību. Tas var notikt jebkurā šāda veida pasākumā un organizatoriem uz to jābūt gataviem sniegt palīdzību gan zirgam, gan arī braucējam.

Tāpat arī dalībniekiem būtu jāatceras, ka viņi startē sacensībās un būtu vēlamas baltās bikses. Ja jau mēs vēlamies attīstīt šo pasākumu un reklamēt valsts līmenī, tad tas jādara pienācīgi. Visos zirgu sporta veidos sacensībās jābūt baltām biksēm. Pie šīs etiķetes jāpieturas arī rikšotāju braucējiem.

Taču braucēju pulks savā starpā ir draudzīgs un sacensībās viens otram centās palīdzēt – noķert izrāvušos  zirgu uz skrejceļa, nolasīt no skrejceļa akmeņus pēc līdzināšanas un galu galā aizdot rezerves divriču riteņus un pat divričus, jo tika pārsisti savu divriču riteņi uz akmeņiem. Pēc sacensību atmosfērā bija runas gan par finansiālo atbalstu, gan par iespējamajiem kausiem, taču pats svarīgākais ir tiešām būt cilvēcīgiem vienam pret otru un tad arī būs viss pārējais. Uz drīzu tikšanos 15.septembrī Gulbenes novada Lizuma pagastā, kur notiks kārtējās rikšotāju zirgu sacensības!

Sacensību REZULTĀTI
 

Ielādēju...      Atpakaļ