Latvijas zirgaudzētāju biedrība
   
105545

Sadarbībā starp zirgu un cilvēku svarīgākā ir uzticība
28.03.2019


Autors: Agrita Luža, Rugāju novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste
Datums:
27.03.2019
Izdevums:
Kurmenīte

Zemnieku saimniecībā “Mežaines” attiecības ar zirgiem ir uz “Tu”.

Zemnieku saimniecībā “Mežaines” attiecības ar zirgiem ir uz “Tu”. Zirgu audzēšana un kopšana ir mīļa nodarbe kā saimniecības īpašniecei VITAI ZUŠAI, tā arī viņas mammai Ievai Koškinai un nu jau arī mazbērniem. Kad pirms kāda laika I. Koškinai jautāju, kā sieviete var savaldīt tik spēcīgu dzīvnieku kā zirgu, saņēmu atbildi: “Ar spēku nekā. Ar sarunāšanu, pierunāšanu. Zirgiem ir ļoti spilgta emociju pasaule, jo pat pēc acu un ausu kustībām var pateikt, kas ar viņu ir. Zirgs ir medījums. Viņiem ir tādi instinkti – no sākuma bēg un tikai tad skatās no kā. Tāpat kā cilvēks – viņš jau arī baidās no nezināmā”. Savukārt šovasar saimniecībā labprāt tiks gaidīti bērni un jaunieši kopā ar vecākiem, kuri vēlas apgūt jāšanas prasmi un rūpes par dzīvnieku. Tā būs lieliska iespēja, visiem kopā darbojoties, apgūt ko jaunu, lietderīgi un patīkami pavadīt laiku! 

Vita Zuša ikdienā strādā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā par neatliekamās medicīnas ārsta palīgu, kā arī ir feldšere Vectilžas feldšerpunktā. Vita ir izvēlējusies sarežģītu un pietiekami smagu profesiju, varbūt tieši tāpēc zirgkopība ir labākā atpūta un iespēja domu sakārtošanai. “Lai veidotos sadarbība starp zirgu un cilvēku, pamatā ir jābūt uzticībai,” sarunājoties pārliecināta Vita Zuša. 


Kā jūs raksturotu nodarbošanos ar zirgkopību?

Zirgs jau kopš seniem laikiem tiek uzskatīts par aristrokrātisku dzīvnieku. Mūsdienās izjādes ir ekskluzīva izklaide. Ļoti daudzi cilvēki pievēršas šai izklaidei un ne velti, jo izjāde ar zirgu ir viens no skaistākajiem aktīvās atpūtas veidiem. Bet manās mājās tā nav tikai izklaide. Varētu teikt, ka es jāju jau tad, kad biju mammai vēderā, jo esot stāvoklī mamma šo nodarbošanos nepameta. Visu manu bērnību zirgs ir bijis labākais draugs un rotaļu biedrs. Nodarbošanās ar zirgkopību nav tikai darbs vai izklaide...tas ir hobijs – sirdslieta. Un savādāk jau nemaz nevar, lai to darītu, tam ir jābūt sirdī! (smaida)


Saka, ka jāšana ir arī lielisks līdzeklis pret stresu un ikdienas rūpēm.

Svarīgi saprast, ka jāšana nav tikai atpūta. Zirga mugurā var gan relaksēties, gan intensīvi trenēties, gan arī ārstēties. Ar kājām stingri jāturas pie zirga, tāpēc pēc spraiga treniņa sāp iekšstilbu muskuļi. Jājot pielāgojies zirga kustībām, gurni jācilā uz priekšu un atpakaļ. Aktīvi strādā vēdera preses, dibena un muguras muskuļi. Zirgu sukājot ar birstēm, cilājot seglus un treniņa laikā strādājot ar pavadām, ir slodze roku muskuļiem. Mugura visu laiku jātur taisni un jāsaglabā līdzsvars – darbojas mugurkaula balstošie muskuļi. Ir ļoti jākoncentrējas uz zirga vadīšanu, jāpiedomā pie stājas, jātur līdzsvars, jābūt gatavam dažādās situācijās savaldīt zirgu. Strādājot ar zirgu, nav laika domāt par ikdienas rūpēm, jo visa uzmanība jāvelta tikai zirgam. 


Katrs zirgs prasa diezgan lielu uzmanību.

Pie zirga ir daudz darba. Dienā pie tā ir jāpavada vismaz trīs stundas. Pirms uzsāc darbu, tas ir jāpadzirda, kārtīgi jānotīra, lai vēlāk nerastos kairinājums un iekaisums, īpaša uzmanība jāvelta zirga nagiem. Zirgs ir jāapseglo, pēc treniņa jāpastaigā pavadā, jāpabaro. Jārūpējas, lai būtu tīrs un sauss bokss.


Lūkojoties no malas, šķiet, ka uzkāpt zirga mugurā un jāt ir skaisti un viegli, taču tā noteikti nav…

Ir jāiemācās, ka zirgs nav mašīna, kuru var paņemt un nolikt malā, kad tā apnīk vai nav vajadzīga. Mācīties jāt ar zirgu nenozīmē tikai uzkāpt mugurā, izjāt un nolikt. Šajā procesā ietilpst viss, kas ir zirga labsajūta, veselība un vajadzības. Un tieši šajā procesā veidojas sadarbība un uzticība. Ķemmēt zirga krēpes, padot zirgam barību vai izstumt mēslu ķerru ir pats pirmsākums uz sadarbību ar zirgu.


Zirgam var būt tikai viens saimnieks?

Tas ir svarīgi, ka ar zirgu nevar darboties kurš katrs. Jābūt vēlēšanās to darīt. Jāmācās pārvarēt bailes un tās neizrādīt. Jābūt uzņēmīgam un drošam, spēcīgam raksturā. Zirgs ir bara dzīvnieks un katrā barā ir līderis. Cilvēkam, ejot pie zirga, ir jāparāda, ka līderis ir viņš nevis zirgs. Dzīvnieks jūt, ja cilvēks ir vājš un bailīgs, tad zirgs to neciena. Tu uzkāp zirgam mugurā, bet zirgs stāv un nekust ne no vietas.


Šovasar savā saimniecībā esat nolēmuši piedāvāt bērniem un jauniešiem kopā ar vecākiem apgūt jāšanas prasmes un rūpes par dzīvnieku.

Jā, apmēram no maija līdz septembrim esam nolēmuši piedāvāt jauniešiem savu brīvo laiku pavadīt mūsu stallī. Mēs labprāt iemācīsim atvest zirgu no aploka, notīrīt un izsukāt spalvu, apseglot to. Pēc tam pamazām varēs apgūt vadīt zirgu soļos, rikšos, lēkšos. Kad elementārās jāšanas prasmes būs apgūtas, tad var doties izjādē pa apvidu un, ja būs vēlēšanās, tad pārvarēt kādu barjeru. Būs jāapgūst ne tikai jāšanas iemaņas, bet arī tas kā kopt zirgu pirms un pēc izjādes, kā arī citas noderīgas lietas. Ļoti ceru, ka atsaucība būs un izdosies izaudzināt jaunus un perspektīvus jātniekus!


Šī nodarbe tiek piedāvāta bez maksas?

Tieši tā, bez maksas. Par šo iespēju, sadarboties ar zirgiem, pretī sagaidām palīdzību staļļa darbos, boksu tīrīšanā, siena sagatavošanā, zirgu kopšanā un vadāšanā. Protams, pie zirga ir jānāk ar kādu gardumu – maizi, ābolu, burkānu vai ko citu! (smaida)


Kā iedrošināt tos, kuri vēlētos pieteikties šai nodarbei?

Aicinu pievērsties šai nodarbei, kas sniegs gan atpūtu, gan fiziskās aktivitātes, gan nepieciešamo adrenalīna devu, kā arī veselību, mācīs atbildību un rūpes par dzīvnieku, turklāt tā ir lieliska iespēja brīvo laiku pavadīt svaigā gaisā nevis mājās pie televizora vai datora.

 




 
      Atpakaļ