Latvijas zirgaudzētāju biedrība
   
66666

Labu gribēdami, nodara zirgiem sliktu
27.05.2016


Autors: Iveta Grīniņa
Datums: 27.05.2016
Izdevums: Kurzemnieks

„Esmu izmisumā un vairs nezinu, ko iesākt, jo cilvēki, labu gribēdami, bendē manus zirgus – brauc uz aplokiem pie ceļa un izbaro kukuļiem maizi. Viņiem tā ir izklaide, bet man šausmas!” satraukta ir Veckuldīgas zirgu audzētāja un trenere Laima Rozentāle.

Rada zaudējumus
L.Rozentāle vairs netiekot galā ar daudzajiem barotājiem, kuri novakarēs un brīvdienās spieto ap aplokiem: „Brauc strīpām, katram līdzi kukulis maizes. Bet zirgiem no tās rodas lielas veselības problēmas, tie pat var aiziet bojā. Viena veterinārārsta vizīte maksā ap 40 eiro – tik, cik siena rullis ziemai. Mēs jau tā esam uz iztikšanas robežas, bet tie ir papildu zaudējumi. Cilvēki nav redzējuši, kā zirgi mokās, kad tiem rodas vēdera problēmas. Apkārt aplokam ir elektriskais gans, bet zirgi, grūstīdamies ap maizi, to izsit un var aiziet brīvā vaļā.”

L.Rozentāle skaidro, ka ganības ir leknas un dzīvniekiem ar tām pietiek. Pārbarošana rada problēmas. Piemēram, ponijiem no vielmaiņas traucējumiem rodas nagu karsonis, kas ir ļoti sāpīga, ilgi ārstējama slimība. „Ārzemēs nevienam neienāktu prātā barot svešus dzīvniekus,” piebilst trenere.

Apdraud arī sevi
Vēl skarbāks par šādu rīcību ir jātnieku sporta kluba Montepals vadītājs Jānis Rimeiks: „Man ir vēl trakāk – cilvēki ar bērniem gāžas pļavās iekšā. Ja vēl barotu pie žoga, es pieciestu. Kas notiks, ja zirgi kādu sakodīs vai nositīs? Man ar šiem cilvēkiem bijis daudz runāšanas, bet viņi ir dulli un nesaprot, ka nedrīkst iet svešā īpašumā un barot dzīvniekus. Ja es uz ielas iedošu svešam bērnam kaut ko kaitīgu vai iebāzīšu pirkstu degunā, vai vecākiem patiks?

Kaitējums nav tikai no pārēšanās. Kad zirgiem iemet maizi, tie savā starpā cīnās un vairākkārt viens otru ir savainojuši. Zirgi lien klāt elektriskajam ganam un izsitas cauri. Barošana provocē to, ka tie tiek ārā no aplokiem, pēc tam izbradā mazdārziņus, bet es esmu vainīgs! Nevaru katram izstāvēt blakus un skaidrot, kāpēc barot nedrīkst – man ir daudz darba staļļos. Tad visa diena jāpavada, lasot lekcijas.”

Dzīvnieki var iet bojā
Veterinārārsts Olārs Obodņikovs apstiprina, ka zirgi no gremošanas traucējumiem var iet bojā: „Viss, protams, atkarīgs no daudzuma. Ja zirgam iedots par daudz maizes, var būt kolikas, un tā ir smaga slimība. Zirgs var aiziet bojā, jo no nesagremošanas var rasties vēdera uzpūšanās un smagas sāpes. Ja zarnas sagriezušās, tas vairs nav ārstējami. Zirgam ir īpaša, bakteriāla gremošanas sistēma, tam nevar dot visu un daudz. Cilvēki vispār nesaprot, ko šāds dzīvnieks drīkst ēst. Ponijiem pārbarošanas dēļ ir nagu karsonis – sāpīga un ilga kaite. Zirgs tiek sabojāts arī psiholoģiski, jo maize ir kārums, balva par kaut ko labu, ko tas izdarījis. Tas ir audzināšanas un dresūras stimuls.
 
      Atpakaļ