Latvijas zirgaudzētāju biedrība
   
75154

Varētu arī ciemiņus pavizināt
22.12.2016


Autors: Sarmīte Feldmane
Datums: 22.12.2016
Izdevums: Druva

Aplokā rāmi ganās seši zirgi. Jau pa gabalu ieraudzījuši saimnieku, tie sanāk pie nožogojuma. Maigonis Ostrovskis katram iedod pa kārumam.

"Vecaistēvs fermā kopa zirgus. Arī mājās bija zirgs. Kad biju jauns, varēju šķērītē zirgam pāri pārlēkt. Bija tāds Zaigonis, kurš, kā gribēja, tā mētāja jātnieku, bija Incis ļoti mierīgs, nosvērts," atmiņās kavējas Maigonis.

Pirmo zirgu ģimene iegādājās pirms gadiem desmit. Meitai Klintai patika jāt, brauca uz Liezēri, jāja ar ponijiem, jo vēl zirgiem bija par mazu. Tad trenējās Gatartā. Klinta strādāja mērķtiecīgi un sacensībās ieguva augstas vietas. "Atvedām pirmo zirgu. Tad nākamo, sāka dzimt kumeļi. Klinta tagad mācās Rīgā, bet, tiklīdz mājās, tā tūlīt dodas pie zirgiem. Vasarā viņa brauc uz sacensībām," stāsta tētis un piebilst, ka pirms gadiem kāds zirgu audzētājs teicis, ka pēc tam, kad iegādājas pirmo zirgu, parasti nopērk nākamo, tad vēl. "Viņš teica neapaudz ar zirgiem. Tieši tas ir noticis. Katrs iemīlēts, žēl šķirties," saka Maigonis.

Klintai viens no mīļākajiem zirgiem bija Dandijs. Viņa par to teica zirdziņš ar spārniem, ar vieglo gaitu tas nesa pāri laukiem. Diemžēl Dandijam radās problēmas ar kājām. "Aug Ramzija, vieglu gaitu, nenogurdināms ir Limārs, kuru saucam par Limpo, ar viņu var dienu un nakti jāt, nenogurs," pastāsta Maigonis.

Pie mājas iekārtots treniņu laukums, te ar speciālistu palīdzību notiek arī iejādes, sacensības. "Tas nav lēts vaļasprieks. Inventārs jāiegādājas, pēc piekabes braucām uz Vāciju, uz sacensībām jābrauc," pastāsta drustēnietis.

Šovasar Maigonis sarīkoja sacensības jāšanas sportā. Kaķukalna skaistajā ainavā tika ierīkots sacensību laukums, nodrošināts viss nepieciešamais gan dalībniekiem, gan skatītājiem. Dalībnieki atbrauca ne tikai no tuvējās apkārtnes, arī no Rēzeknes. "Bija prieks, ka skatīties sanāca daudzi drustēnieši. Tik plašas sacensības jāšanas sportā Drustos nebija bijušas," bilst Maigonis.

Viņš atklāj, ka zirgu kopšanai dienā velta stundas četras. Tie jāizlaiž izskrieties, jābaro, stallis jāsakopj. "Zirgi ir atslodze, pabubina, un stress pazūd," saka saimnieks un atzīst, ka nākamgad varētu kādu pārdot, bet pieprasījuma nav, piedāvājums liels. "Gribētos kādu iejūgt, lai var ciemiņus pavizināt, par to jādomā, jo zirgi jāmāca," pastāsta drustēnietis un uzsver, ka zirgi ikdienā disciplinē, nomierina un rada harmoniju.
 
      Atpakaļ