Latvijas zirgaudzētāju biedrība
66101

Rikšiem bērīt’ es palaidu pa to ceļa gabaliņu!
05.05.2016


Autors: Inese Ruskule

Šī gada aprīļa pēdējā dienā, kas priecēja ar vasarīgiem saules stariem, Garkalnes novada Upesciemā tika atklāta rikšotāju zirgu sacensību sezona. Tāpat kā pagājušā gadā tā arī šogad uz Garkalnes novada skrejceļa notika rikšotāju sacensības starptautiskā līmenī, jo līdztekus braucējiem no pieciem Latvijas novadiem (Garkalnes, Ciblas, Ludzas, Dagdas un Gulbenes) piedalījās arī viesi no Igaunijas. Diemžēl Lietuvas braucēji šoreiz nevarēja ierasties, jo viņi piedalījās pašmāju sacensībās.  Pavisam kopā skatītājiem bija iespēja vērot sešus spraigus, azarta pilnus braucienus, kur katrā no tiem piedalījās trīs rikšotāju šķirņu zirgi (Amerikas, Krievijas, Francijas rikšotāji), veicot 1800 m garu distanci.

Kā jau katrā sporta veidā, tā arī šajās sacensībās nevarēja paredzēt - kurš tad būs ātrākais. Brauciens “Latvijas Zirgaudzētāju biedrības kauss” bija interesants ar to, ka tajā visi trīs zirgi bija trīs gadus veci, dzimuši Latvijā un visiem trijiem ir viens tēvs (Paxton Press AR). Visi trīs jaunzirgi izrādījās spēcīgi, jo finišēja viens aiz otra, bet pirmie divi no tiem Krievijas rikšotāju šķirnes ķēve La Fleur (Tatjanas Martinsones vadībā) un Amerikas rikšotāju šķirnes ķēve Stella (Nikolajs Galilejeva vadībā) finišēja gandrīz “galva galvā”, kas nozīmēja gandrīz vienlaicīgi. Taču par dažām sekundes simtdaļām spēcīgāka izrādījās T.Martinsones audzētā ķēve La Fleur, uzrādot laika rezultātu 3.00,3 min.

Otrais brauciens “Trotting.lv kauss” spriedzi turpināja kāpināt, jo tajā piedalījās divi rikšotāji, kuri ir uzstādījuši gan Latvijas, gan arī Igaunijas rekordus – Krievijas šķirnes rikšotāju ķēve La Fer un Amerikas rikšotāju šķirnes kastrāts Quizzical Kemp (kurš pagājušā gada rudenī uz Garkalnes novada skrejceļa uzrādīja dienas ātrāko laika rezultātu 2.28,1 min). Šis brauciens bija nozīmīgs arī ar to, ka tajā pirmo reizi piedalījās arī braucēja no Gulbenes novada – Inese Berga, kura vadīja  pieredzējušu sacensību zirgu – Francijas rikšotāju Atonas. Pirmajā aplī visi trīs zirgi turējās vienkopus, taču jau otrajā – sākās cīņa starp Amandas Straujupas vadīto La Fer un Antonas. Un visu arī šajā braucienā izšķīra tikai finiša līnija – ar trīs sekunžu simtdaļu starpību uzvaru guva Ineses Bergas vadītais Antonas, uzrādot šīs dienas labāko laika rezultātu 2.25,6 min, otrās vietas ieguvējas La Fer laika rezultāts bija 2.25,9 min.

Otrajā braucienā uzrādītie laika rezultāti pārējo braucienu laikā netika pārspēti, kaut arī pārsteigumi gan pašiem braucējiem, gan skatītājiem turpinājās. Taču vēl būtu jāpiemin trešais brauciens, “Latvijas Rikšotāju savienības kauss”, kur visas trīs dalībnieces, T.Martinsone, Ruta Neiberga (Garkalnes nov.) un Ilona Malahova (Ludzas nov.) finišēja vienlaicīgi. Tas nebija teatralizēts finišs, cīņa bija patiesa. Un laika rezultāts šajā braucienā visām trīs dalībniecēm bija 2.35,7 min. Tas vien liecina par to, ka jāievieš fotofinišs, jo dalībnieku līmenis paaugstinās ar katru gadu un situācija brauciena laikā paliek arvien neprognozējamāka. Tas nozīmē arī to, jo biežāk braucējs piedalās sacensībās, jo viņam ir iespēja pakāpties augstāk uz pjedestāla. Protams, ka tas arī nozīmē grūtu un pamatīgu ieguldīto darbu zirga treniņā un aprūpē, jo bez labas sagatavošanās nekas nenotiek.

Rikšotāju zirgiem Latvijā sezona ir tikai sākusies, priekšā vēl ir vairākas sacensības gan vietējā, gan arī starptautiskā līmenī. Nākamās Latvijā pagaidām zināmās rikšotāju zirgu sacensības norisināsies Ciblas novada Pušmucovā (“Ciblas kauss 2016”) 9.jūlijā plkst. 13.00, bet rudenī – 1.oktobrī uz šī paša skrejceļa notiks Latgales ceļojošā kausa izcīņa. Visi laipni gaidīti apmeklēt šīs sacensības!

REZULTĀTI skatīt šeit ... 

Ielādēju...      Atpakaļ