Latvijas zirgaudzētāju biedrība
132376

Žurnāla “Latvijas Lopkopis” jūnija numurā
21.06.2024


Žurnāla jūnija izdevumā intervija ar vienu no Latvijā redzamākajiem Jāņiem no piensaimnieku saimes – Jāni Grasbergu, kurš pilda arī Saeimas deputāta pienākumus un vada sadarbības grupu lauksaimniecības attīstībai. Sarunā Jānis novērtē savu startu Eiropas Parlamenta vēlēšanās un turpmāk darāmos darbus lauksaimniecības attīstībai. Jānis saka: “Es šobrīd redzu savu vietu politikā, un mani gandarī, ka soli pa solim varu veikt uzlabojumus, iestrādājot jēdzīgus grozījumus likumos.”

Ekonomikas rubrikā – LLKC Ekonomikas nodaļas eksperta Andra Stepanova ikgadējie aprēķini par piena pašizmaksu LLKC izmēģinājumu saimniecībās no 2019. līdz 2023. gadam. Viens no secinājumiem – Latvijas piena ražotājiem ir zems tirgus spēks, tādēļ vieni viņi no pirmajiem Eiropā izjūt piena pieprasījuma kritumu pasaules tirgos.

Saimnieku pieredzes rubrikā stāsts par Madonas novada Sausnējas pagasta bioloģiski sertificēto “Jaunkņapēnu” saimniecību, ko vada Valters Pundurs. Saimniecība plēsēju dēļ atteikusies no aitkopības un attīsta gaļas liellopu audzēšanu.

LLKC Grāmatvedības un finanšu nodaļas vadītāja Linda Puriņa sniedz padomus, kas jāievēro, tirgojot produkciju lauksaimniecības preču tirdziņos. 

Liellopu audzētājiem noderēs raksti par karstuma stresu. LLKC konsultants-eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns analizē karstuma stresa veidošanās mehānismu un ieskicē darāmo, lai to mazinātu. Savukārt LLKC lopkopības konsultante Laila Plīta raksta par karstuma stresa radītajām problēmām un piedāvā padomus, kā ar to cīnīties.

Ko nozīmē bioloģiski saimniekot Zemgalē, kas vairāk zināma ar intensīvo lauksaimniecību, saimnieku pieredzes rubrikā stāsta Dobeles novada Bukaišu pagasta z/s “Ābelītes” saimniece Ilona Stašinska. Saimniecībā audzē Galovejas, Hailandes un Angus šķirnes liellopus, ir Vācijas merino šķirnes aitas, Anglonūbijas kazas un putnu ganāmpulks.  

Aitkopjiem piedāvājam z/s “Mikaitas” saimnieces, veterinārārstes Aijas  Šneideres rakstu par pudeļu žokli jeb pelikānkaklu aitām – kāds ir cēlonis, ārstēšana, profilakse.

Putnkopības rubrikā Latvijas Apvienotās putnkopības asociācijas pārstāves Annas Ērlihas un veterinārārstes Annas Malinenes-Ļitviņenko raksts par nelūgtajiem viesiem – kūts ērcītēm.

Zirgkopības rubrikā LLKC Apgāda redaktore Dace Millere raksta par Latvijas Jātnieku federācijas ģenerālsekretāri Kristīni Lisovsku, kura nodarbojas arī ar zirgu gatavošanu tiem saimniekiem, kuri vēlas nopietni nodarboties ar jāšanas sportu.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2024_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.


Iveta Tomsone,

 

LLKC Apgāda vadītāja

Žurnāla “Latvijas Lopkopis” jūnija numurā
      Atpakaļ