Augusta numurā lasiet atskatu uz Latvijā pirmo Nacionālo dialogu par pārtikas sistēmām, ko organizēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) sadarbībā ar Zemkopības ministriju. Tajā netrūka nedz pārdomu par lauku attīstību kopumā, nedz provokatīvu atziņu par ēšanas paradumiem ar aicinājumu “vajag mazāk rīt”. Dialoga atziņas tiks prezentētas septembra beigās Ņujorkā gaidāmajā ANO Pārtikas sistēmu samitā, kur pulcēsies pasaules valstu līderi.

Rubrikā “Tavs konsultants” šoreiz intervija ar LLKC Daugavpils biroja lopkopības konsultanti Anitu Miltiņu, kurai patīk strādāt ar dzīvniekiem, un optimismu un stimulu intensīvajam darba ritmam dod čaklie saimnieki.

Šogad jau ceturto reizi notika Holšteinas dzīvnieku izstāde “Nākotnes zvaigzne”. Par tās norisi raksta LLKC lopkopības konsultante Daiga Baltiņa.

Piensaimniekiem lietderīgs būs veterinārārsta un GEA Farm Tehnologies speciālista Jurija Brentes raksts par slaukšanas robotiem – dažādiem mītiem un patiesībām. Savukārt par govju tesmeņa tūskas iemesliem un risinājumiem raksta LLKC Lopkopības nodaļas konsultants-eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns.

Sniedzam arī ieskatu lauka dienā no SIA “Lāses AM” novietnes “Kolumbi” par gaļas tipa vaislas teļu audzēšanas īpatnībām, ko sagatavojusi LLKC Apgāda redaktore Dace Millere sadarbībā ar LLKC Lopkopības kompetenču centru.

Aitkopjiem būs interesanti iepazīties ar LLKC Inženiertehniskās nodaļas lauksaimniecības/mehānikas inženiera Pētera Zelča vērtējumu par Latvijā lielākās aitkopības saimniecības SIA “Mikaitas”, kur saimnieko Aija Šneidere un Jānis Miķelsons, ieguldījumiem aitu audzēšanas tehnoloģijās.

Kādas ir jaunputnu izaudzēšanas izmaksas, kas ir izdevīgāk – tos pirkt vai tomēr izaudzēt pašiem, analizējis LLKC ekonomikas konsultants Raivis Andersons. Savukārt par to, kādas darbības veicamas putnu novietnēs biodrošības ievērošanai, raksta Latvijas Apvienotās putnkopības nozares asociācijas izpilddirektore Anna Ērliha.

Pasaules cūku ražotājiem šis ir grūts gads, tādēļ daudzviet pasaulē tiek prognozēta lēnāka ražošanas izaugsme. Kādas tirgus svārstības notiek cūku un cūkgaļas tirgū, raksta Latvijas Cūku audzētāju asociācijas izpilddirektore Dzintra Lejniece.

Zirgkopības rubrikā – Daces Milleres raksts par Daigu un Valdi Viļņiem, kuri dzīvo Dobeles novada Jaunbērzes pagastā. Viņi pagaidām īrētā senā saimniecības ēkā “Maisiņos” iekārtojuši mājvietu saviem 11 zirgiem un ir gatavi īstenot ieceri par savu zirgu stalli.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2021_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja     

Foto Galerija (4)