Latvijas zirgaudzētāju biedrība
128954

Žurnāla “Latvijas Lopkopis” maija numurā
29.05.2023


Līdz 15. jūnijam lauksaimnieki var pieteikties platību maksājumiem Lauku atbalsta dienesta (LAD) Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā, aizpildot Ģeotelpisko iesniegumu. Par izmaiņām un LAD darbu, īstenojot kardināli jaunu pieeju ES atbalsta maksājumiem, žurnāla maija numurā intervija ar LAD ģenerāldirektoru Ģirtu Krūmiņu. Viņš atzīst, ka ar katru nākamo reformu maksājumu sistēma kļūst aizvien sarežģītāka, tomēr uzsver: “Lielākā daļa mūsu lauksaimnieku ir gudri un spēj ar jaunajām prasībām tikt galā. Tiem, kuri tam netiek līdzi, kam nepieciešama palīdzība, ir izveidota palīdzības sistēma, kur šīs lietas kāds var izdarīt viņu vietā”.

Kā Somijas saimniecībās darbojas lopkopības monitoringa sistēma “My Farm”, raksta LLKC Lopkopības nodaļas autoru komanda, kas nesen apmeklēja šo ziemeļvalsti. Mērķis bija izpētīt, kādi sistēmas elementi būtu ieviešami LLKC izstrādātajā sistēmā “Mans lauks”.

Saimnieku pieredzes rubrikā stāsts par Cēsu novada Raiskuma pagasta Raita Bāliņa saimniecību “Grantskalni”, kas kopš dibināšanas strādā bioloģiski. Tā ir kooperatīva “Straupe” biedrs un jau šogad kooperatīva ražotnē plānots atvērt bioloģisko produktu ražošanas līniju, kur pirmkārt izmantos “Grantskalnos” ražoto pienu.

Par to, cik nozīmgs teļiem ir atšķiršanas periods, žurnālā raksta LLKC lopkopības konsultante Laila Plīta. Turpat arī LLKC konsultanta-eksperta veterinārmedicīnā Daiņa Arbidāna raksts par jauniem izaicinājumiem dzīvnieku turētājiem, konkrēti – jauniem ES nosacījumiem, kuru mērķis ir samazināt antimikrobiālo rezistenci.

LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītāja Anita Siliņa sniedz ieskatu aprīļa beigās Liellopu izsoļu namā notikusajā gaļas šķirņu jaunbuļļu izstādē un izsolē.

Aitkopjiem piedāvājam ieskatu brāļu Jāņa un Matīsa Apsīšu uzņēmumā “Arenso”, kas darbojas Cēsu novada Straupes pagasta “Purkatās”. Saimniecība veikusi ieguldījumu efektivitātē, lai ar 200 aitu māšu ganāmpulku ikdienā galā var tikt viens cilvēks. Savukārt Latvijas Aitu audzētāju asociācijas aitu vērtēšanas eksperte Dina Avotiņa raksta par laika izvēli aitas vilnas cirpšani.

Putnkopības rubrikā lasiet Latvijas Apvienotās putnkopības asociācijas izpilddirektores Annas Ērlihas rakstu par olu čaumalu veidošanos un putnu veselības ietekmi uz to.  

Zirgkopības rubrikā LLKC Apgāda redaktore Dace Millere raksta par zirgu treneri Annu Šelleri, kura saimnieko ģimenes stallī JSK “Telfas”.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2023_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja    
      Atpakaļ